Lazerle Leke Tedavisi

Güneş, hormonal değişiklikler ve gebelik, bazı sistemik hastalıklar ve bu rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlar, genetik yatkınlık, enfeksiyon hastalıkları (mantar vb.), yanlış kozmetik kullanımı, ağızdan alınan bazı ilaçlar ciltte lekelenmeye neden olur.

Lazerle leke tedavilerinde hedef leke görünümünü oluşturan melanin boyasıdır. Uygulamada leke üzerine uygulanan lazer enerjisi melanin içeren hücreler tarafından emilerek ısı ortaya çıkar. Ortaya çıkan ısı ile melanin boyasında parçalanarak küçülme meydana gelir. Melanin boyası küçülerek zamanla vücut tarafından ortadan kaldırılır ve lekelerin rengi açılır.

Kahverengi yaşlılık lekeleri, Karacier bozukluklarından kaynaklanan cilt lekeleri, Doğum lekeleri, Güneş lekeleri, Lentigolar (ör:solar lentigo, lentigo simplex), Seboreik keratoz, Cafe-au-Lait Lekeleri, Şarap lekesi, Melasma, Yaralanma sonucu oluşan cilt lekeleri, Skleroterapi Sonrası oluşan cilt lekeleri, Çiller, Bazı ben (nevüs) tipleri için kullanılabilen bir uygulamadır.

Lazer ile leke tedavisinden önce cilt analizi yapılarak tedaviye uygunluğu kontrol edilir. Uygulamadan 2 hafta önce güneşe maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir.