PRP zengin plasma uygulamaları son yıllarda oldukça popüler olan, ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir.

PLATELET YÖNÜNDEN ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ PLAZMA (PRP) UYGULAMASI

Platelet veya kan pulcukları kan pıhtılarının oluşumunda görev alan hücre parçalarına verilen isimdir. Vücudumuzda hasar gören dokuların onarımını ve doğal haline dönmelerini sağlamak için gerekli büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan bileşenleridir. Vücudumuzda herhangi bir doku hasarı oluştuğunda kan dolaşımı yardımıyla bu dokuya toplanan plateletler bir tür onarım süreci başlatırlar.

Plazma uygulaması ise kişiden bir miktarda alınan kanın özel bir tüpe konularak ayrışma işlemine tabi tutulduktan sonra elde edilen az miktardaki platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın (PRP), yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla verilmesidir.

PRP uygulamasında, hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınacak miktardan daha fazla sayıda platelet verilmektedir. Çünkü PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır. Bu uygulama sonucu hasarlı dokunun onarımı da bu kadar hızlı ve güçlü bir şekilde başlamaktadır.

Sonuçta derideki bir hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine derinin ait olduğu bütünün bir parçasıdır, bu nedenle plazma uygulaması damarlarımızda dolaşan bu sihirli gücü harekete geçiren bir yöntem olarak gelişmiştir.

En genel tanımla PRP yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölümlerinde;

Lazer ya da peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin yeniden yapılanmasını hızlı biçimde sağlamak,
Deride yılların ve UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, deriye esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak,
İyileşmesi uzun süren yaraların, çatlakların ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak,
Saç dökülmesi tedavisinde tek başına kullanmak veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek gibi amaçlarla ve yukarıda belirtilen alanlar dışında pek çok alanda başarıyla uygulanmaktadır.

Pratikte PRP uygulaması nasıl yapılır?

Uygulamanın yapılacağı kişiden kan alınır. Santrifüj cihazında plateletleri ayrıştırılır. Böylece PRP denilen bir kan ürünü ortaya çıkar. Bu ürün dolgu veya mezoterapi gibi yollarla deri altına uygulanır.

Bu plateletlerin mutlaka enjekte edilmesi mi gerekir?

PRP mezoterapi veya dolgu yöntemiyle deri altına verilebildiği gibi bir maske yardımıyla da uygulanabilir. Ayrıca, PRP`yi özel bir kremin içine karıştırıp uygulamak da mümkündür.

Uygulanacak plateletin belli bir dozu var mıdır? Ne kadar platelete ihtiyaç duyulur? Ne kadarı uygulanır?

Burada doz aşımı gibi bir problem yoktur. Elde edilen plateletlerin tamamı kullanılabilir.

Bu uygulamada istenmeyen etkiler söz konusu mudur?

Hastaya kendi kanından yani “otolog” bir materyal verilmektedir. Yapılan işlem basitçe yara iyileşmesi sürecini başlatmak ve hızlandırmaktır. İstenmeyen bir etki ile karşılaşma olasılığı oldukça düşüktür.

PRP uygulamasının yapılmasında sakınca olan kişiler var mı?

Platelet sayısı yetersiz olan hastalarda, kanser hastalarında bu uygulama yapılamamaktadır.