Dolgu Enjeksiyonu

Dolgu maddeleri; yaşlanma ve yer çekimi etkisi ile oluşan kırışıklıkların tedavisinde, ciltteki elastikiyet kayıpları sonucu oluşmuş alanların doldurulmasında ve dudak kalınlaştırmak amacı ile kullanılmaktadır.

Vücutta bulunan yapısal maddelerden ya da bu yapısal maddelerin yerine konabilecek kimyasal maddelerden oluşan geçici dolguların, allerji potansiyelinin daha düşük olması ve uygulama sonrası oluşan istenmeyen etkilerin dolgunun kalıcılık süresi ile sınırlı olması tercih nedenidir. Geçici dolgu materyalleri içinde yer alan hyaluronik asit tüm canlıların derisinin dermis tabakasında yer alan şeker türevi bir maddedir (polisakkarit). Deri dışında göz, eklem ve kas dokusunda da bulunur. Su tutma özelliği sayesinde cilt elastikiyetinin sağlanmasında rol alır. Doldurulacak olan bölgeye göre farklı molekül ağırlığındaki hyaluronik asit maddesi seçilir. Hyaluronik asit ile dudak, kaz ayağı, kaş arası, burun kenarı olukları gibi bölgelerin geçici dolgusu yapılabilir.

Hangi Bölgelerde Uygulanır?

Kızgınlık, şaşırma, sevinme, heyecan gibi duygularla yüzümüzdeki mimik kasları çalışır ve üzerini örten ciltte dinamik çizgiler meydana getirir. Sosyal olarak pek sevilmeyen bu çizgiler zamanla derinleşir ve kişiyi sürekli üzgün, yorgun ve yaşından daha ileri bir yaşta gibi gösterir. Kendini hissettiği yaşta görmek isteyen herkese tavsiye ettiğimiz uygulama, yılların hızlı ilerlemesi sırasında yüzünüzün yıpranmasını durduracaktır. Beki bu işlemler nerelere yapılmaktadır,

Nazolabial çizgiler (Burun ile dudak kenarı arasında uzanan çizgiler)
Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler (Marionette çizgiler)
Dudak üstündeki mimik çizgiler (Perioral çizgiler)
Derin sivilce ve yara izleri
Dudak dolgunlaştırma
Elmacık kemiği ve yanaklara uygulanmaktadır.
Dolgu Maddeleri

Kalıcı sentetik dolgu maddeleri
Geçici dolgu maddeleri
Yağ ve doku enjeksiyonları olarak sınıflandırılabilir.

Yan Etkileri Var mıdır?

Hyaluronik asitle yapılan dolgu işlemlerinde oluşabilecek yan etkiler, enjeksiyon yerinde ağrı, şişlik, nodül ve renk değişikliğidir. Nadiren granülom ve apse oluşumu görülebilir.